Tudi naši možgani "zmrznejo"

Človeški možgani so izjemni. Delujejo vse od trenutka, ko se rodimo in tudi v trenutku, ko stojimo pred ljudmi in moramo izpeljati predstavitev.

V tistem znamenitem trenutku tišine v nastopu, se ločijo dobri od manj dobrih nastopov, jasno predana sporočila od manj jasnih, in prav zato se mora vsak naučiti osnov javnega nastopanja.

Učinkovito predajanje sporočil nam pomaga, da se poslušalcem približamo z našimi idejami. To je uporabno v različnih situacijah, tako formalnih kot neformalnih; ko na primer razlagamo strankam o učinkovitosti naše strategije, ko redarju razlagamo, zakaj ne potrebujemo opozorila, saj nismo niti parkirali, ali ko z jasnim odgovorom presekamo stresni sestanek.

Mi imamo recept za to, kako dobro predati sporočilo. Če razložimo v duhu evropskega nogometnega prvenstva, vas vprašamo: Kdo je najboljši nogometni igralec? Tisti, ki zna prehiteti nasprotnike ali tisti, ki dobro obvladuje žogo?

Morda nič od tega ni dovolj? Dober igralec mora znati tudi dobro streljati, se uskladiti z ostalimi, se znajti v različnih vlogah, klubih, stadionih, na tekmah... Kar ga dela dobrega, je obvladovanje vseh teh situacij. Enako tudi dober govorec obvladuje vse situacije, v katerih se znajde.