Glasbena teorija - nadaljevalni tečaj

Elementi napetosti v tonalni glasbi

  • Ogledov: 134

Paket vključuje:

  • Znanje
  • Ponavljanje
  • Test
  • Certifikat

Deli:

  • Pogledali si bomo dve skozi zgodovino najpogosteje uporabljani lestvici – dur in mol. Pri slednjem si bomo pogledali različne oblike, v katerih se pojavlja (naravni, harmonični, melodični).
  • Opazovali bomo, v katerih tonih se istoimenski dur in mol razlikujeta in v čem sta si podobna.
  • Znanim intervalom iz začetnega tečaja (od prime do kvinte) bomo dodali seksto, septimo in oktavo.
  • Naučili se bomo, kaj nastane, ko hkrati zvenijo štirje toni. Te četverozvoke bomo nato razdelili glede na zven in sestavo intervalov (kvantiteto in kvaliteto).
  • Pogledali si bomo, kje v duru in molu nastopa kakšen četverozvok, kateri so redki, kateri morda edinstveni …
  • Intervale bomo razdelili med »lepozveneče« konsonance in »slabozveneče« disonance. Opazovali bomo, kako se je skozi zgodovino spreminjal pogled na to témo. Če bo le čas dopuščal, bomo pogledali, kako se je enako dogajalo tudi s trozvoki.
  • Izmed prejšnjo uro obravnavanih četverozvokov si bomo en akord, tako imenovani dominantni četverozvok, še bolj podrobno pogledali. Njega in njegove obrate bomo opazovali kot glavni vir napetosti v lestvici.
  • Zadnje predavanje nadaljevalnega tečaja bomo posvetili obliki – problemu, ki obstaja toliko časa, kot obstaja želja delati glasbo. Pogledali si bomo njegovo možno obravnavo na konkretnih primerih iz glasbene literature.

Več informacij

V začetnem tečaju smo si pogledali izhodišča glasbene teorije, katerih razumevanje nam omogoča pravzaprav razvijanje v neskončno smeri, kot so to skozi zgodovino počeli skladatelji. Z ozirom na to, da je vendarle nekaj bolj ali manj osnovnih pojmov vendarle še treba spoznati, bomo za nadaljnjo analizo vzeli durovo in molovo lestvico. Opazovali bomo, kje v njiju lahko najdemo napetosti: seznanili se bomo s četverozvoki, intervale bomo razdelili na »lepozveneče« konsonance in »slabozveneče« disonance – prehodili bomo pot, ki so jo v začetkih prehodili veliki glasbeniki, ko so iskali tisto, česar še nihče prej ni slišal. Seznanili se bomo tudi z osnovami glasbene oblike, ki je  prav tako vir napetosti v oddaljenosti in umirjenosti v bližini osnovne glasbene ideje.
Tečaj je namenjen vsem tistim, ki bi radi poglobili ali obnovili svoje znanje o glasbi, nudi pa tudi dobro izhodišče tistim, ki bi se radi z glasbo v prihodnosti še bolj podrobno ukvarjali. Zanimiv bo tudi za tiste z dokončano nižjo glasbeno izobrazbo, ker bodo pojmi predstavljeni na drugačen način.

Pogledali si bomo razlike med durom in molom, zlasti kako se razlikujeta na isti ton postavljeni durova in molova lestvica. Naše znanje intervalov bomo dopolnili s sekstami, oktavami in septimami kot obrati že znanih intervalov. Znanje o sozvenenju več tonov hkrati pa bomo dopolnili s četverozvoki, nato bomo  spoznali tudi obrate trozvokov. V nadaljevanju bomo intervale razdelili na konsonance in disonance, kar je izhodišče za obravnavo glasbe na višji stopnji. Zadnje predavanje bo posvečeno problemu oblike, ki ga bomo spoznali skozi analizo enostavnih del klasičnih mojstrov.

Pridobljeno znanje iz nadaljevalnega tečaja vam bo omogočilo nadgradnjo veščin in sposobnosti opažanj z začetnega tečaja. Sposobni boste brati tako violinski kot basovski ključ, kar je odlično izhodišče za igranje klavirja. Znali se boste lotiti analize glasbenega dela, ki vas zanima, kar pri poslušanje katerekoli glasbe prinese dodatne užitke. Sposobni se boste orientirati in zapisovati tako durove kot molove lestvice in melodije v enem in drugem.

Za ta tečaj boste potrebovali: 
•    Notni zvezek ali z interneta natisnjen notni papir (http://people.virginia.edu/~pdr4h/musicpaper/widerule.pdf)
•    svinčnik in radirko,
•    natisnjeno klaviaturo (https://mega.nz/#!gwRjVKhA!vrdTDaHytfJC1bGkBFhlGgOfrcI3NbIiDlI-Fmk4kBE),
•    med posameznimi predavanji je nujna ponovitev doma, ker bo sicer predavanje popolnoma brez učinka! Priskrbeli bomo vaje za utrditev po vsakem predavanju.

 

Če si želite tečaj ogledati takoj vam je na voljo na tej povezavi.
 

Priljubljeni tečaji

Excel nadaljevalni tečaj
Predavatelj: Roman Rehberger
Tečaj poteka: 27.05.2024 od 09:00
Excel zahtevni tečaj
Predavatelj: Roman Rehberger
Tečaj poteka: 10.06.2024 od 09:00